Skip to content

Muzyka filmowa – czy wiesz o niej dostatecznie dużo

Spis treści

Muzyka filmowa to rodzaj muzyki komponowanej specjalnie na potrzeby filmów i towarzyszącej jej podczas seansów filmowych. Ma podkreślać emocje i nastrój, jaki reżyser chce osiągnąć w danym momencie filmu. Oto kilka dodatkowych informacji na temat muzyki w filmach. Na zakończenie przybliżymy sylwetkę kompozytora Zbigniewa Preisnera. 

Z czego składa się muzyka? 

Muzyka filmowa składa się z różnych elementów, takich jak charakterystyczne dla filmu motywy i tła, czyli muzyka towarzysząca każdej scenie.

Krytycy muzyczni często chwalą ścieżki dźwiękowe do filmów za to, że potrafią wywoływać emocje u widza i poprawiać nastrój filmu. Ważnym elementem muzyki filmowej jest również jej umiejętność współgrania z fabułą i charakterem bohaterów.

Twarze z zagranicy 

Najlepszą muzykę filmową na zagranicznym rynku tworzą: John Williams, Hans Zimmer i James Horner. Williams w uznaniu jego pracy nad „Gwiezdnymi wojnami”, „Harrym Potterem” i „Indianą Jonesem”. Do najbardziej znanej muzyki filmowej możemy zaliczyć kompozycje wykonane przez Zimmera do „Incepcji”, „Piratów z Karaibów” i „Ligi Sprawiedliwości”. Horner był autorem muzyki do filmu „Titanic”, „Avatar” i „Apollo 13”.

 

Polscy kompozytorzy

Zbigniew Preisner uważany jest za jednego z najważniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Jego repertuar jest bardzo różnorodny i obejmuje muzykę filmową, operową, baletową oraz koncerty symfoniczne. Pressner jest najbardziej znany ze współpracy z reżyserem Andrzejem Wajdą, dla którego skomponował muzykę do kilku znanych filmów, takich jak „Ziemia obiecana”, „Wilczyca”, „Wiatr i chmura” czy „Katyń”.  Jego partytury do tych filmów charakteryzują się bardzo emocjonalnymi i wnikliwymi przekazami, a także wykorzystaniem elementów folklorystycznych i muzyki klasycznej. Preisnera podziwiano także za umiejętności kompozytorskie i umiejętność tworzenia muzyki, która idealnie współgra z fabułą filmu i podkreśla emocje widza. Jego twórczość została doceniona przez krytyków i publiczność na całym świecie, uhonorowana licznymi nagrodami i wyróżnieniami.